Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
SlažanyHľadať
 
 

Sviatosť manželstva

Sviatosť manželstva

Manželstvo môžu uzavrieť všetci, ktorým to kánonické právo nezakazuje. Sviatosť manželstva si snúbenci udeľujú navzájom tým, že pred Cirkvou (ktorú zastupuje diakon alebo kňaz) vyjadria svoj súhlas.

O cirkevný sobáš treba požiadať na farskom úrade tej farnosti, do ktorej podľa bydliska patrí aspoň jeden zo snúbencov-žiadateľov.

Snúbenci, ktorí plánujú uzavrieť sviatostné manželstvo vo farskom kostole, musia sa podľa partikulárneho práva nahlásiť na farskom úrade minimálne tri mesiace dopredu. Ide o čas, ktorý treba chápať ako prípravu pred prijatím tejto sviatosti. V priebehu týchto troch mesiacov si snúbenci vykonajú predmanželské náuky.

Je potrebné, aby snúbenci navštívili najprv farský úrad alebo si osobne dohovorili termín stretnutia, kde si dohodnú aj presný dátum a čas konania obradu a až potom vybavovali sálu, oznámenia a všetko ostatné.

Ak niektorý zo snúbencov-žiadateľov je len pokrstený (nebol na prvom sv. prijímaní), alebo je iného vyznania, prípadne je nepokrstený, je potrebné, aby sa obidvaja najprv prišli porozprávať s kňazom o ďalšom postupe.

Po vykonaní administratívnych náležitostí sa snúbenci zúčastnia na predmanželských náukách

K zápisu je potrebné:

  1. zápisnica o uzavretí manželstva (riadne vyplnenú a podpísanú z matričného úradu);
  2. krstný list, ak nie je ženích alebo nevesta pokrstená v našej farnosti. Krstný list je možné vyžiadať si v mieste príslušného farského úradu
  3. licencia - povolenie farára aspoň jedného zo snúbencov, ak ani jeden nie je trvalým kánonickým pobytom v našej farnosti;
  4. úmrtný list (predošlého partnera, ak jeden, prípadne obaja sú vdovec/vdova)
     

Sviatosť manželstva je výnimočná udalosť, preto je vhodné prijať ju s čistým srdcom (vyspovedať sa).


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Upozornenie

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov, že od 13.4.2015 je obec Sľažany monitorovaná kamerovým systémom.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka