Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
SlažanyHľadať
 
 

KST Pustovník Sľažany

Klub slovenských turistov Pustovník Sľažany

V roku 1988 sa skupina mladých ľudí, ktorí spolu trávili voľný čas v prírode rozhodla, že svoju záľubu premenia na organizovanú činnosť, čím nadviažu na tradíciu organizovanej turistiky, ktorú v Sľažanoch v minulosti založili a úspešne viedli učitelia Základnej školy, p. Opálený a p. Kramár. Ustanovujúca schôdza sa konala v januári 1989. zakladajúcich členov bolo 24 a výbor pracoval v zložení: Milan Meliška, Štefan Podhorský, Ľudovít Valent, Peter Smieška a František Rajtar. Odbor turistiky pracoval pod záštitou TJ "Družstevník" Sľažany.

PustovníkPrvou organizovanou akciou bol 25.3.1989 "Pochod oslobodenia obce Sľažany", ktorý sa neskôr premenoval na "Jarný výstup na Veľký Lysec". 19.8.1989 bol zorganizovaný pochod "Po stopách Nitrianskej partizánskej brigády". tento pochod sa uskutočňuje dodnes pod názvom "Pustovnícka tridsiatka". Obe akcie sa stali tradíciou a sú každý rok zaradené aj do celoštátneho turistického kalendára. Zúčastňujú sa ich v hojnom počte aj turisti z iných oddielov.

Činnosť oddielu sa sústreďovala na pomoc prírode a organizovali sa brigády na výstavbu a čistenie studničiek v Tríbečskom pohorí, čistenie a značkovanie turistických chodníkov a výsadbu stromčekov. Účasť našich turistov nechýbala ni na letných a zimných zrazoch odboru turistiky a zrazoch vysokohorských turistov v Západných Tatrách.

Po dvoch rokoch činnosti sa odbor turistiky pretransformoval do Klubu slovenských turistov "Pustovník" Sľažany a od roku 1991 existuje ako samostatný právny subjekt.

Niektorí súčasní členovia sú odborne vyškolení značkári a starajú sa o značkované turistické chodníky v tríbečskom pohorí. Niekoľko ďalších je zasa odborne školených cvičiteľov vysokohorskej turistiky a môžu sa samostatne pohybovať aj po neznačených turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí.

"Pustovníci" strávili veľa chvíľ v horských chatách i pod stanmi, či už počas víkendov, prázdnin alebo novoročných sviatkov. Každý rok sa absolvuje niekoľko jednodňových i viacdňových zájazdov, ktoré sa tešia veľkej popularite. Turisti navštívili Slovenský Raj, vysoké a Nízke Tatry, Malú i Veľkú Fatru, Chočské vrchy a iné. Niektorí členovia si vyskúšali vodnú turistiku a spolu s členmi nitrianskeho vodáckeho klubu splavili z Horskej Dúbravy do Štúrova Hron ana pltiach z Červeného Kláštora do Lesnice splavili Dunajec. Turisti nášho odiielu sa objavili aj na štvortisícovkách Piramida Vincent, Balnehorn, zdolali najvyššiu horu Európy - Mont Blanc (4807 m) aj Kaukazu - Elbrus (5624 m), v rakúskych Aklpách vystúpili na Großglockner (3498 m), najvyšší vrchol Rakúska. V talianskych dolomitoch zdolali niekoľko ferat.

Okrem turistických výletov "Pustovník" organizuje v obci aj viacero spoločenských zábav a diskoték.


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Upozornenie

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov, že od 13.4.2015 je obec Sľažany monitorovaná kamerovým systémom.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka