Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
SlažanyHľadať
 
 

DHZ Sľažany

Odovzdávanie novej hasičskej techniky

30. apríl 2010 bol v našej obci výnimočným dňom.
Členovia Dobrovoľného hasičského zboru Sľažany, turistického oddielu Pustovník Sľažany, miestna folklórna skupina po tradičnom stavaní obecného mája, spolu so spoluobčanmi očakávali príjazd nového hasičského vozidla IVECO.

Z auta vystúpil minister SR - Róbert Kaliňák. Starosta  obce pán Štefan Podhorský  privítal všetkých prítomných  hostí - p. ministra vnútra Róberta Kaliňáka , poslancov NR SR – Tibora Glandu, Jána Richtera , prezidenta HZZ - plk. Alexandera Nejedlého, generálneho sekretára HPO - Vendelína Horváta, krajského riaditeľa HZZ - ppl. Róberta Ambru , riaditeľku OVDPO  - Soňu Rašmanovú , okresnú  veliteľku DPO - Renátu Gregorovú. Po príhovoroch odovzdal p. minister slávnostne kľúče nového vozidla do rúk veliteľa DHZ pána Jozefa Pajera.

DHZ bol založený v roku 1926 v Dolných Sľažanoch ,1929 v Horných Sľažanoch.
V roku 1960 sa obe obce zlúčili do jednej s názvom Sľažany . V tomto období sa i hasičské zbory  spojili do jedného.

Dnešný DHZ Sľažany má 86 členov , z toho 29 žien, súťažné družstvo mužov a súťažné družstvo mladých požiarnikov Plameň , ktorí sa aktívne zúčastňujú na všetkých podujatiach konaných v rámci DPO Slovenska , kde dosahujú popredné umiestnenia. Preto hasiči Sľažian veria , že príchodom nového auta ešte viac zviditeľnia na súťažiach DHZ svoju Základnú organizáciu i svoju krásnu obec.


 

DHZ v Sľažanoch

Dobrovoľný hasičský zbor bol v našej obci prvýkrát založený v roku 1926 v Dolných Sľažanoch. Spočiatku mal desať členov a jeho veliteľom bol Imrich Hajnovič. Jeho strojové zabazpečenie sa zlepšilo v r. 1938, kedy Dolné Sľažany kúpili motorovú striekačku v hodnote 37 000 korún.

Dejiny DHZ v Horných Sľažanoch začínajú v r. 1929. Zbor mal deväť členov. Veliteľom sa stal Ján Pavlis. Tento mal už od r. 1929 k dispozícii dvojkolesovú motorovú striekačku. Bola zakúpená za 35 000 korún.

Reorganizáciou hasičských zborov sa zaviedla aj voľba ich veliteľov a predsedov. V Horných Sľažanoch bol prvým predsedom Michal Hudec, veliteľ Jozef Borkovič.
V roku 1960 došlo k zlúčeniu obcí a tým pádom aj oboch hasičských zborov. Bol ustanovený aj výbor dobrovoľnej požiarnej ochrany. Jeho predsedom bol František Krta, veliteľom Vincent Rajtar, po ktorého smrti túto funkciu prebral Pavol Rumanko.

Súčasnosť DHZ

Naši hasiči sa na okresných a iných súťažiach, ktorých sa počas roka deje niekoľko pravidelne umiestňujú na popredných priečkach a robia tak veľmi dobré meno sebe aj obci. V roku 2003 sa v súťaži "O pohár primátora mesta Vráble" umiestnili medzi šestnástimi družstvami na štvrtom mieste. V okresnej lige, ktorú organizoval práve náš DHZ a ktorá sa konala na ihrisku TJ sa umiestnili na štvrtom mieste a medzi okolitými obcami na treťom. Vo Vieske nad Žitavou, kde sa súťažilo O pohár starostu obce skončili štvrtí, na súťaži v Jedľových Kostoľanoch druhí. Na medzinárodnej (česko-slovenskej) súťaži v Topoľčiankach boli piati. Na žiackych súťažiach Plameň skončili zverenci Petra Ivaniča na treťom mieste. Celkovo sa v roku 2003 DHZ Sľažany žúčastnil dvanástich súťaží.

Okrem hasenia požiarov v obci a v okolí sa hasiči pravidelne podieľajú na zabezpečovaní Majstrovstiev Slovenska a Majstrovstiev Európy v autokrose v Žitavanoch, minulý rok aj motokrosu na Skýcove, dopravujú na zápasy hokejbalistov. Prvého mája spolu s pustovníkmi stavajú obecný máj a samozrejme pomáhajú pri rôznych prácach v dedine (čistenie parku, koryta potoka, odstraňovanie blata z ulíc, kde sa konajú výkopové práce, zber železa a pod.). Pri príležitosti sviatku sv. Floriána (4.5.) sa hasiči venujú slažianskym škôlkarom a školákom, ktorí majú možnosť na ihrisku TJ si prezrieť technický a vozový park DHZ, ukážky hasičských zásahov a organizujú pre starších žiakov súťaže. V zime sa spolu s poľovníckym združením Chocen spolupodieľajú na organizovaní sánkarskej súťaže. V lete zase športového dňa.

Terajším veliteľom Dobrovoľného hasičského zboru v Sľažanoch je Jozef Pajer.


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Upozornenie

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov, že od 13.4.2015 je obec Sľažany monitorovaná kamerovým systémom.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka