Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
SlažanyHľadať
 
 

Internetová stránka obce Sľažany.

OZNAMY

Oznámenie o čase a mieste konania volieb

Oznámenie o čase a mieste konania volieb do orgánov samosprávnych krajov
Voľby do samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 4.novembra 2017 v čase od 7.00 - 22.00 hod.
viac...

Zverejnené 11.10.2017 -webmaster- Vyprší o 11 dní.


 

Oznámenie o začatí územného konania o umiestnení stavby

Oznámenie o začatí územného konania o umiestnení stavby a o novom využívaní územia - verejnou vyhláškou s nariadením ústneho pojednávania a miestneho zisťovania.
viac...

Zverejnené 5.10.2017 -webmaster-


 

Zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby predsedu samosprávneho kraja

Zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby predsedu samosprávneho kraja
viac...

Zverejnené 25.9.2017 -webmaster-


 

Zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby do zastupiteľstva

Zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby do zastupiteľstva
viac...

Zverejnené 25.9.2017 -webmaster-


 

Verejná vyhláška

Oznámenie o začatí konania vo veci vydania povolenia na uskutočnenie zmeny vodnej stavby Sľažany - kanalizácia 2. etapa, intenzifikácia a rozšírenie ČOV a vo veci zmeny povolenia na osobitné užívanie ...viac...

Zverejnené 11.7.2017 -webmaster-


 

Voľby do orgánov samosprávnych krajov 2017

Voľby do orgánov samosprávnych krajov

Zverejnené 6.7.2017 -webmaster- Vyprší o 14 dní.


 

Mesiac úcty k starším

Mesiac úcty k starším

Obecný úrad v Sľažanoch
srdečne pozýva seniorov z obce Sľažany
vo štvrtok 26.10.2017 o 10,00 h. od čísla domu 1 - po číslo domu 270 a o 13,00 h. od čísla domu 270
na slávnostné posedeni ...viac...

Zverejnené 20.10.2017 -webmaster- Vyprší o 2 dni.


 

Zber komunálneho odpadu

Zber komunálneho odpadu

Obecný úrad v Sľažanoch oznamuje občanom, že od augusta 2017 sa mení harmonogram zberu komunálneho odpadu v obci. Už od  3. augusta 2017 sa komunálny odpad bude zbierať v celej obci vo štvrtok . V prí ...viac...

Zverejnené 27.7.2017 -webmaster-
Aktualizované: 17.10.2017 -webmaster-


 

Zber papiera a skla

zber

Obecný úrad v Sľažanoch oznamuje občanom, že v utorok 24. októbra 2017 sa uskutoční vrecový zber papiera a skla po domácnostiach.
viac...

Zverejnené 11.10.2017 -webmaster- Vyprší dnes.


 
Položky 1-9 z 9

Udialo sa v našej obci ...

Prehliadka folklórnych skupín PožitaviaVytlačiť
 

Prehliadka folklórnych skupín PožitaviaOblasť Požitavia je dosť široký pojem, pretože rieka Žitava má veľké inundačné územie, od Malej Lehoty, kde vyviera  až za Hurbanovo, kde sa vlieva do rieky Nitry. A tak sa s pojmom Požitavie stretávame vo viacerých lokalitách. To naše, o ktorom bude reč, by som zaradil do Horného Požitavia, pretože kreslí územie v okolí Zlatých Moraviec. A práve v tomto regióne sa v prvú augustovú sobotu nadšenci folklóru podujali zorganizovať akciu s názvom „Prehliadka folklórnych skupín Požitavia“ v kultúrnom dome v Sľažanoch, okres Zlaté Moravce.

Priznám sa, že sme išli na toto podujatie s akousi skepsou, pretože táto oblasť bola trochu zabudnutá po stránke folklóru a aj dosť málo prezentovaná a propagovaná. Prišli sme do kultúrneho domu trochu skôr, aby sme si to okukali. Sála kultúrneho domu rozvoniavala domácimi koláčmi, zákuskami a vínom, ženy pripravovali úpravu priestorov s úsmevom a pekným slovom a ani sme sa nenazdali a mali sme pred sebou tácku s koláčmi a zákuskami. Nuž, okoštovali sme z domáceho pečeného, aj z tamojšieho folklóru. Sála kultúrneho domu sa naplnila súbormi aj návštevníkmi a dobrou náladou. Javisko upravené po „domácky“ s   doplnkami z chyží starých materí strážil párik krojovaných bábik v kroji tejto oblasti.

Slávnosť otvoril starosta Sľažian Ing. Jozef Magát a niekoľko slov povzbudenia predniesol poslanec parlamentu NR SR Mgr. Marián Kéry, ktorý prijal pozvanie na túto akciu. Potom sa už dostali „k slovu“ zúčastnené skupiny. Z hostiteľskej obce Sľažian vystúpili skupiny dve a to Sľažianka a Rocháň. Prvá vystúpila s piesňami svojho regiónu, druhá sa predstavila v scénickom programe pytačiek, v scénke plnej vtipu, prekáračiek, veselosti, nálady a humoru. Folklórna skupina Kamenec z Machuliniec prišla s dožinkami, žatevný veniec nie gazdovi, ale gazdinej odovzdal mladý pár, žnec a žnica s jačmenným vencom na hlave ako víla. Zaspievali a zatancovali, aj výslužku dostali. Širočina z Čiernych Kľačian zaspievala svoje piesne a ako vyzretá spevácka skupina sa predstavili Trnky z Chyzeroviec, ktoré zaspievali krásne, vtipné, veselé a žartovné piesne. Folklórne skupiny Pelúsok z Martina nad Žitavou a Chyzerovčanka z Chyzeroviec zaspievali piesne svojej rodnej dediny a svojho regiónu.

Bolo to podujatie veľmi bezprostredné, milé a úprimné a možno povedať aj že úspešné. Spevácke skupiny zaspievali svoje staré pesničky a priblížili tak súčasníkom slová a tóny z čias svojich predkov. A to, že predstavitelia skupín boli už v seniorskom veku, nič nemení na skutočnosti, že nespievali odrhovačky, ale krásne staré piesne, ktoré by inak ostali zabudnuté.

Koniec slávností vyústil do neskrývanej radosti z vydareného podujatia a premenil sa na neformálnu veselicu v sále kultúrneho domu. Bolo to podujatie prvé svojho druhu a ako povedal starosta Sľažian, chceli by v tejto tradícii pokračovať a aj program skvalitňovať, aby oživili folklór vo svojom regióne. Všeličo by sa dalo účinkujúcim vytknúť, hodinky na ruke, náramky, prstene, okuliare, ktoré ku kroju nepatria, ale nemožno im uprieť elán, nadšenie a oduševnenie pre vec, ktorú robili a pre ktorú sa zapálili. A keď už prebehla iskra, oheň sa isto rozhorí v riadnu vatru a tento región bude bohatší o ľudovú kultúru a tradície, na ktoré budeme radi chodiť.

Text a foto: Milan Hlôška


 
 

dnes je: 24.10.2017

meniny má: Kvetoslava

Upozornenie

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov, že od 13.4.2015 je obec Sľažany monitorovaná kamerovým systémom.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka