Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
SlažanyHľadať
 
 

Internetová stránka obce Sľažany.

OZNAMY

Výberové konanie na obsadenie funkcie HLAVNÝ KONTROLÓR OBCE SĽAŽANY

Obec Sľažany v súlade s § 18a zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov vyhlasuje
výberové konanie na obsadenie funkcie: HLAVNÝ KONTROLÓR OBCE SĽAŽANY

Poža ...viac...

Zverejnené 17.9.2018 -webmaster- Vyprší o 38 dní.


 

Separovaný zber elektronického odpadu

Separovaný zber elektronického odpadu

Obecný úrad v Sľažanoch oznamuje, že
dňa 28. septembra 2018 (v piatok) v čase od 8,00 h.
sa v obci uskutoční separovaný zber elektronického dopadu.
V čase od 7,00 h. do 8,00 h. si vynes ...viac...

Zverejnené 13.9.2018 -webmaster- Vyprší o 7 dní.


 

Zber papiera a skla

zber

Obecný úrad v Sľažanoch oznamuje občanom, že vo štvrtok 27. septembra 2018 sa uskutoční vrecový zber papiera a skla po domácnostiach.
viac...

Zverejnené 12.9.2018 -webmaster- Vyprší o 6 dní.


 

Radíme seniorom

Leták.png

Seniori pozor na volajúcich podvodníkov a svoje finančné úspory!
viac...

Zverejnené 9.8.2018 -webmaster-


 

Separovaný zber odpadov

fotky-1.jpg

Vážení občania, opätovne vás upozorňujem, že separovaný zber jednotlivých zložiek odpadov v obci prebieha formou vrecového zberu po domácnostiach. Odpady - plasty, tetrapaky, kovy, sklo a papier sa zb ...viac...

Zverejnené 8.8.2018 -webmaster-


 

Čo patrí a nepatrí do farebných kontajnerov

Co sa z recyklovaneho odpadu vyraba-1.jpg

TRIEDENIE ODPADU:
Prispieva k čistejšiemu životnému prostrediu.
Je zásobárňou druhotných surovín, šetrí prírodné zdroje a energiu.
Spomaľuje rast odpadu, ktorý by inak skončil na skládk ...viac...

Zverejnené 3.7.2018 -webmaster-


 

Oznamy miestneho rozhlasu

Oznamy miestneho rozhlasu

Všetky dôležité oznamy obce Sľažany nájdete na stránke obce www.slazany.eu v sekcii OZNAMY MIESTNEHO ROZHLASU (vpravo). Po kliknutí na príslušnú ikonu sa Vám otvorí ponuka oznamov, ktoré boli v uplynu ...viac...

Zverejnené 30.3.2018 -webmaster-


 

Niekomu sa asi stratili fotelky z obývačky

001.jpg

Niekomu sa asi stratili fotelky z obývačky a nevšimol si to. Nájde si ich nad vinicami. Asi mu to bolo jednoduchšie vyviesť nad vinice, ako dať do kontajnera.
Aj za takýchto občanov platíme vyšši ...viac...

Zverejnené 15.3.2018 -webmaster-


 

Nelegálna skládka

Nelegálna skládka

„Aj takto si niektorí občania chránime prírodu pre naše deti. Je Vám jedno, že sa na likvidáciu skladáme všetci?“ Pokiaľ budete svedkami takéhoto konania odfoťte takéhoto „občana“ a fotku pošlite na o ...viac...

Zverejnené 9.1.2018 -webmaster-


 

Zber komunálneho odpadu

Zber komunálneho odpadu

Obecný úrad v Sľažanoch oznamuje občanom, že od augusta 2017 sa mení harmonogram zberu komunálneho odpadu v obci. Už od  3. augusta 2017 sa komunálny odpad bude zbierať v celej obci vo štvrtok . V prí ...viac...

Zverejnené 27.7.2017 -webmaster-
Aktualizované: 17.10.2017 -webmaster-


 

Udialo sa v našej obci ...

Prehliadka folklórnych skupín PožitaviaVytlačiť
 

Prehliadka folklórnych skupín PožitaviaOblasť Požitavia je dosť široký pojem, pretože rieka Žitava má veľké inundačné územie, od Malej Lehoty, kde vyviera  až za Hurbanovo, kde sa vlieva do rieky Nitry. A tak sa s pojmom Požitavie stretávame vo viacerých lokalitách. To naše, o ktorom bude reč, by som zaradil do Horného Požitavia, pretože kreslí územie v okolí Zlatých Moraviec. A práve v tomto regióne sa v prvú augustovú sobotu nadšenci folklóru podujali zorganizovať akciu s názvom „Prehliadka folklórnych skupín Požitavia“ v kultúrnom dome v Sľažanoch, okres Zlaté Moravce.

Priznám sa, že sme išli na toto podujatie s akousi skepsou, pretože táto oblasť bola trochu zabudnutá po stránke folklóru a aj dosť málo prezentovaná a propagovaná. Prišli sme do kultúrneho domu trochu skôr, aby sme si to okukali. Sála kultúrneho domu rozvoniavala domácimi koláčmi, zákuskami a vínom, ženy pripravovali úpravu priestorov s úsmevom a pekným slovom a ani sme sa nenazdali a mali sme pred sebou tácku s koláčmi a zákuskami. Nuž, okoštovali sme z domáceho pečeného, aj z tamojšieho folklóru. Sála kultúrneho domu sa naplnila súbormi aj návštevníkmi a dobrou náladou. Javisko upravené po „domácky“ s   doplnkami z chyží starých materí strážil párik krojovaných bábik v kroji tejto oblasti.

Slávnosť otvoril starosta Sľažian Ing. Jozef Magát a niekoľko slov povzbudenia predniesol poslanec parlamentu NR SR Mgr. Marián Kéry, ktorý prijal pozvanie na túto akciu. Potom sa už dostali „k slovu“ zúčastnené skupiny. Z hostiteľskej obce Sľažian vystúpili skupiny dve a to Sľažianka a Rocháň. Prvá vystúpila s piesňami svojho regiónu, druhá sa predstavila v scénickom programe pytačiek, v scénke plnej vtipu, prekáračiek, veselosti, nálady a humoru. Folklórna skupina Kamenec z Machuliniec prišla s dožinkami, žatevný veniec nie gazdovi, ale gazdinej odovzdal mladý pár, žnec a žnica s jačmenným vencom na hlave ako víla. Zaspievali a zatancovali, aj výslužku dostali. Širočina z Čiernych Kľačian zaspievala svoje piesne a ako vyzretá spevácka skupina sa predstavili Trnky z Chyzeroviec, ktoré zaspievali krásne, vtipné, veselé a žartovné piesne. Folklórne skupiny Pelúsok z Martina nad Žitavou a Chyzerovčanka z Chyzeroviec zaspievali piesne svojej rodnej dediny a svojho regiónu.

Bolo to podujatie veľmi bezprostredné, milé a úprimné a možno povedať aj že úspešné. Spevácke skupiny zaspievali svoje staré pesničky a priblížili tak súčasníkom slová a tóny z čias svojich predkov. A to, že predstavitelia skupín boli už v seniorskom veku, nič nemení na skutočnosti, že nespievali odrhovačky, ale krásne staré piesne, ktoré by inak ostali zabudnuté.

Koniec slávností vyústil do neskrývanej radosti z vydareného podujatia a premenil sa na neformálnu veselicu v sále kultúrneho domu. Bolo to podujatie prvé svojho druhu a ako povedal starosta Sľažian, chceli by v tejto tradícii pokračovať a aj program skvalitňovať, aby oživili folklór vo svojom regióne. Všeličo by sa dalo účinkujúcim vytknúť, hodinky na ruke, náramky, prstene, okuliare, ktoré ku kroju nepatria, ale nemožno im uprieť elán, nadšenie a oduševnenie pre vec, ktorú robili a pre ktorú sa zapálili. A keď už prebehla iskra, oheň sa isto rozhorí v riadnu vatru a tento región bude bohatší o ľudovú kultúru a tradície, na ktoré budeme radi chodiť.

Text a foto: Milan Hlôška


 
 

dnes je: 21.9.2018

meniny má: Matúš

Upozornenie

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov, že od 13.4.2015 je obec Sľažany monitorovaná kamerovým systémom.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka